Selektywna ekspozycja: Wybieramy i organizujemy tylko te informacje, na które chcemy być narażeni na podstawie naszych przeszłych przekonań, percepcji lub doświadczeń.
Organizacja: Gdy bodziec jest już selektywnie wybrany, następuje drugi etap. W tym etapie w mózgu ustawia się seria reakcji. Zaczyna się od procesu aktywacji receptorów sensorycznych, które są następnie przekazywane do mózgu jako energia neuronowa i obejmuje mentalną konstrukcję bodźca, który jest nazywany jako percept. Na tym etapie mamy tendencję do mentalnego organizowania bodźców w znaczące schematy, aby móc je właściwie interpretować. Schematy percepcyjne pomagają w organizowaniu informacji lub grupowaniu bodźców na podstawie wyglądu, interakcji, ról społecznych i wielu innych czynników. Schematy te decydują o tym, jak postrzegamy rzeczy związane z otaczającym nas światem. Mamy nawet tendencję do tworzenia stereotypów w celu nadania sensu otaczającemu nas światu, co jest tendencją do upraszczania lub grupowania powiązanych bodźców razem, aby móc łatwo zrozumieć i zinterpretować informacje w możliwie najprostszy sposób. Stereotypizacja może mieć niebezpieczne konsekwencje, gdy opiera się na nierealistycznym przypisywaniu pewnych cech całej grupie. Może prowadzić do zachowań dyskryminacyjnych, stronniczych lub opresyjnych.
Interpretacja: Po selektywnym udziale w bodźcu i zorganizowaniu informacji przez mózg następuje interpretacja informacji w celu nadania pewnego znaczenia bodźcowi, na który jesteśmy narażeni. Mamy tendencję do kategoryzowania bodźców, aby móc je odpowiednio zrozumieć i podjąć lepsze decyzje. Interpretacja ma charakter subiektywny, ponieważ różni ludzie mogą postrzegać te same bodźce w różny sposób pod wpływem swoich wcześniejszych doświadczeń, postaw, wartości lub przekonań.